Vypnutí IPv6
Cože, vy chcete vypnout IPv6? Tak to snad změňte lokál!
Ne, vážně - občas se stane, že vinou špatné konfigurace sítě anebo třeba DNS serveru nemůžete provést potřebnou akci přes IPv6 a k provedení přes IPv4 je nutno více nebo méně deaktivovat IPv6. Následující řádky poskytují jednoduché tipy, jak to provést (ale nezapomeňte to pak vrátit zpět:-).
Aplikace
Pokud se problém týká konkrétní aplikace, bývá obvykle nejsnazší využít nějaké vhodné volby v její konfiguraci.
OpenSSH
Klientu OpenSSH lze vnutit použití IPv4 přepínačem -4
, tedy např.
ssh -4 priklad.example.net
Firefox
V prohlížeči Firefox se IPv6 vypne takto:
- Do horní řádky zadejte URL about:config.
- Do řádky Filtr zadejte „ipv6“. Měl by se vám ukázat konfigurační parametr network.dns.disableIPv6. Přepnutím na „true“ přestane Firefox používat IPv6 (přesněji řečeno, nebude hledat v DNS záznamy typu AAAA).
Operační systémy
V konfiguraci operačních systémů je možné vypnout IPv6 kompletně.
Microsoft Windows Vista, Windows 7
Pokud chcete vypnout IPv6 pro určité síťové rozhraní, jednoduše si v ovládacím panelu Síťová připojení otevřete jeho vlastnosti a v nich vypněte Protokol IP verze 6 (TCP/IPv6). Tímto způsobem však nelze vypnout IPv6 u tunelů a virtuálních rozhraní, která v ovládacím panelu nejsou k dispozici.
Ke globálnímu vypnutí IPv6 v celém systému je třeba editovat registry.
- Spusťte editor registrů (příkaz regedit).
- Přesuňte se do sekce HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\TCPIP6\Parameters
- Zde vytvořte novou položku typu Hodnota DWORD (32bitová) se jménem DisabledComponents a přiřaďte jí hodnotu 0xffffffff.
Změna se projeví po restartu počítače. Podrobný návod i s obrázky je k dispozici v angličtině. V návodu je zmíněn i registr HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\tcpip6\Parameters\DisabledComponents, který umožňuje cíleně vypínat jednotlivé vlastnosti (například různá tunelovací rozhraní). Jeho hodnotou je bitová mapa, příslušný bit s hodnotou 1 znamená, že dotyčná složka je zakázána. Významy jednotlivých bitů jsou následující:
zakázat všechna tunelovací rozhraní | 0x1 |
zakázat 6to4 | 0x2 |
zakázat ISATAP | 0x4 |
zakázat Teredo | 0x8 |
zakázat všechna LAN a PPP rozhraní | 0x10 |
preferovat IPv4 před IPv6 | 0x20 |
zakázat IPv6 na všech rozhraních a preferovat IPv4 | 0xff |
Implicitní hodnotou registru je 0 (tedy vše povoleno, IPv6 preferováno). Změna se projeví až po restartu systému. Podrobněji viz návod společnosti Microsoft.
Linux - Ubuntu
Až do verze 9.04 (Jaunty Jackalope) se funkce IPv6 zavádí do jádra jako samostatný modul ipv6. V tom případě je nejjednodušší tento modul zakázat. To se udělá přidáním následujícího řádku do souboru /etc/modprobe.d/blacklist:
blacklist ipv6
Za běhu systému je možno modul z jádra vyjmout příkazem
$ sudo rmmod ipv6
Od verze 9.10 (Karmic Koala) je IPv6 integrální součástí jádra, což chválíme:-). Je možné ho vypnout přidáním parametru ipv6.disable=1
do proměnné GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT v souboru /etc/default/grub. Příslušný řádek tohoto konfiguračního souboru pak může vypadat např. takto:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash ipv6.disable=1"
Dále je nutno obnovit konfiguraci zavaděče operačního systému GRUB:
$ sudo update-grub2
Po restartu systému už bude IPv6 zcela vypnuté.
Mac OS X
Pokud chceme vypnout podporu pro IPv6 na Mac OS X 10.5 (Leopard), tak to můžeme udělat pomocí aplikace System Preferences. Nejprve v sekci Internet & Network vybereme položku Network a když se nám objeví jednotlivá síťová zařízení, tak si vybereme příslušné síťové zařízení pro které chceme IPv6 zakázat. Po té, co klikneme na tlačítko Advanced…, se přepneme do záložky TCP/IP a zde nastavíme Configure IPv6: na hodnotu Off.
IPv6 lze na Mac OS X vypínat i z příkazové řádky pomocí příkazu ip6
ip6 -x
vypne IPv6 na všech zařízeních a
ip6 -d [rozhraní]
vypne IPv6 na daném rozhraní.