Základní směrovací rozhodnutí zůstalo prakticky beze změny: ze směrovací tabulky se vyberou prefixy odpovídající cílové adrese datagramu a z nich bude použit ten nejdelší. Věc pouze lehce komplikují adresy s omezeným dosahem (například lokální linkové) - díky nim je třeba pracovat ve směrovací tabulce se zónami a zvažovat jen záznamy, jejichž zóna odpovídá směrovanému datagramu.
Směrovací protokoly, jež mají na starosti aktualizaci směrovacích tabulek, pochopitelně doznaly určitých změn. Běžně jsou k dispozici i jejich implementace, takže vytvořit dynamicky směrovanou IPv6 síť by neměl být žádný problém. Přicházejí v úvahu následující protokoly:
Routing Information Protocol (RIP) je velice starý a jednoduchý směrovací protokol. Jeho verze podporující IPv6 je označována jako RIPng a změnila se jen minimálně - umí přenášet IPv6 adresy. Základní principy, jako je vyjádření vzdálenosti počtem skoků s maximální délkou 15, posílání směrovací tabulky všem sousedům každých půl minuty a pravidla pro aktualizaci vlastní tabulky podle té sousedovy, zůstaly beze změny.
RIPng je vhodný spíše pro menší a jednoduché sítě. Jeho definici najdete v RFC 2080.
Open Shortest Path First (OSPF) je podstatně výkonnější, ale také složitější protokol. Každý směrovač si v něm udržuje mapy sítě, z níž vypočítává optimální cesty k jednotlivým cílům. Každou změnu v topologii si směrovače okamžitě ohlašují, aby jejich mapy byly tále aktuální. OSPF umožňuje rozdělit velkou síť na oblasti a směrovat hierarchicky.
IPv6 podporuje protokol OSPF verze 3 definovaný v RFC 5340. V protokolu zůstaly čtyřbajtové identifikátory směrovačů a oblastí, ty by však neměly představovat významnější omezení. Přenášené informace o topologii sítě pochopitelně mohou obsahovat IPv6.
Protokol Intermediate System to Intermediate System (IS-IS) pochází ze světa referenčního modelu OSI. Posloužil jako inspirace pro OSPF, má proto podobné základní vlastnosti. Také zde si směrovače udržují aktuální mapy sítě, kterou lze rozdělit na oblasti a směrovat hierarchicky. Na rozdíl od OSPF byl IS-IS od počátku koncipován jako obecný pro libovolný síťový protokol. Využít jej pro IPv6 byl proto jednodušší, prakticky nepotřeboval úpravy, navíc dokáže směrovat IPv4 i IPv6 současně.
Jeho specifikaci najdete v prastarých RFC 1142 a RFC 1195. Přestože se léta pohyboval spíše na okraji zájmu interetové komunity, ve spojení s IPv6 se zájem o něj zvyšuje. IS-IS nasadila například evropská akademická páteř GÉANT2.
Border Gateway Protocol (BGP) je jediným externím směrovacím protokolem používaným v současném Internetu. Proti výše uvedeným interním protokolům je zaměřen především na stabilitu a zachování rozumného objemu směrovacích dat.
Jeho definici obsahuje RFC 4271, podporu IPv6 (a případných dalších protokolů) doplňuje RFC 4760.
CESNET, z. s. p. o.
Generála Píky 26
160 00 Praha 6
Tel: +420 234 680 222
Fax: +420 224 320 269
info@cesnet.cz
Tel: +420 234 680 222
GSM: +420 602 252 531
Fax: +420 224 313 211
support@cesnet.cz